Duurzame warmte in Wageningen vanuit papierfabriek

De gemeente Wageningen, Smurfit Kappa Parenco, de Woningstichting, Idealis, WUR, Coöperatie WOW, Stichting Wageningen Werkt Duurzaam en Firan hebben in 2019 een samenwerkingsovereenkomst getekend om de mogelijkheden en haalbaarheid voor een duurzaam warmtenet in Wageningen en omstreken te verkennen. Er zal nog een vervolg gegeven worden aan de verkennende gesprekken op basis van de uitkomsten van een geothermie-onderzoek.

Sinds 2014 is Firan in de regio Wageningen, Ede en Renkum actief om een open en duurzaam warmtenet te ontwikkelen, met als bron restwarmte van papierfabriek Smurfit Kappa Parenco en later een (nog te ontwikkelen) geothermiebron.

Verwarming met restwarmte

Smurfit Kappa Parenco en Firan hebben de ambitie om op korte termijn de beschikbare restwarmte van de papierfabriek te gebruiken om huizen en bedrijven te verwarmen. Zo’n warmtenet met restwarmte zorgt dat de energievraag binnen de gemeenten Wageningen, Ede en Renkum voor een aanzienlijk deel duurzaam wordt ingevuld.

Onderzoek naar geothermiebron

Door Parenco, QNQ, Vito en Firan wordt onderzocht of er een Ultradiepe Geothermiebron ontwikkeld kan worden op de locatie van Parenco. Deze bron pompt water met hoge temperaturen (180 graden) uit diepe aardlagen omhoog. Deze warmte kan Parenco vervolgens inzetten voor het maken van papier. Nadat deze warmte door Parenco is gebruikt, blijft er nog voldoende temperatuur (80-100 graden) over om woningen en gebouwen mee te verwarmen. Via een leidingtracé naar Wageningen, Ede en Renkum kan hiermee een deel van de regio worden verduurzaamd.

Waarmaken duurzaamheidsambities

Meerdere partijen in Wageningen, Ede en Renkum hebben duurzaamheidsambities om aardgasloos te worden in 2050. Gemeente Wageningen heeft zelfs uitgesproken deze ambitie al in 2030 te willen vervullen. Vanuit de rol als warmtenetbeheerder helpt Firan de regio om deze ambities waar te maken. Door de haalbaarheid van dit concept samen verder uit te werken, hopen alle betrokken partijen dat een duurzaam en open warmtenet de uitkomst biedt om deze ambities te realiseren.

Betrokken partijen

Betrokken partijen zijn Gemeente Wageningen, De Woningstichting, Idealis, Wageningen Universiteit (WUR), Wageningen werkt Duurzaam en Coöperatie WOW. Firan werkt nauw samen met Tellus Renkum, een samenwerkingsverband tussen Smurfit Kappa Parenco en QNQ. Tellus Renkum is verantwoordelijk voor de bronexploitatie van zowel de restwarmte als de geothermiebron.

In onderstaande video wordt het concept van het Wageningse warmtenet met de restwarmte van Smurfit Kappa Parenco als energiebron uitgelegd.

Delen op social media