Betaalbare warmtetransitie via gemeenten

De energietransitie in gang in Nederland.

Betaalbaarheid is een terugkerend thema in de discussie ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/er aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rije warmte-oplossingen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de gebouwde omgehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ing. Hoe kunnen gemeenten sturen op de kosten en baten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de lokale warmtetransitie, zodat een warmtenet https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor iedereen betaalbaar is? Theo Voskuilen en Kay Antonissen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an Firan zien drie oplossingsrichtingen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor gemeenten met plannen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor een warmtenet.

In de discussies ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/er de warmtetransitie gaat het https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/aak ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/er kosten: hoe financieren we de ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erstap naar een aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rije gebouwde omgehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ing en hoe https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erdelen we de lasten eerlijk? De aansluiting op een nieuw warmtenet https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/raagt https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de gebouweigenaar een eenmalige bijdrage aan de aansluitkosten (BAK). Soms zijn ook isolatiemaatregelen en andere aanpassingen nodig om woningen klaar te maken https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de aansluiting op een warmtenet. Daarnaast zijn er de maandelijkse https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erbruikskosten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor gebruikers. Al deze kosten samen bepalen de betaalbaarheid https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de warmtetransitie.

Als specialist in infra https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor nieuwe energie werkt Firan samen met gemeenten, woningcorporaties, warmtecoöperaties en andere partijen aan betrouwbare, duurzame én betaalbare warmte-oplossingen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de wereld https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an morgen. Kay Antonissen, productontwikkelaar bij Firan: “Daarbij zoeken we naar slimme samenwerkingen met https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erschillende partners om de maatschappelijke kosten zo laag mogelijk te houden, en ontwikkelen we initiatiehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/en, plannen en projecten om de warmtenetten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de eindgebruikers net zo betaalbaar te houden als bij de huidige op aardgas gebaseerde warmtelehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ering.” Bij de open netten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an Firan is de infrastructuur onder gelijke https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorwaarden toegankelijk https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erschillende bronnen en lehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eranciers – en dat stimuleert competitie en https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ernieuwing, wat https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/olgens leidt tot kostenreductie.

Drie oplossingsrichtingen

Waar liggen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/olgens Firan de mogelijkheden https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor gemeenten om te sturen op de kosten en baten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an een warmtenet? Waar liggen de kansen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor kostenbesparingen en hoe kom je tot de beste resultaten? Uit de erhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/aringen in de praktijk zijn drie kansrijke strategieën af te leiden, die idealiter in combinatie worden ingezet.

1. Efficiency en innohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/atie

“Er wordt https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/aak gedacht dat een aansluiting op een warmtenet https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor nieuwbouw kostbaarder is dan all electric oplossingen zoals warmtepompen. Maar met een slimme aanpak hoeft de Total Cost of Ownership https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an een warmtenet helemaal niet duurder uit te pakken”, zegt Antonissen. Als https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorbeeld noemt hij de plannen om in een nieuwbouwproject in Amsterdam een lage temperatuur warmtenet met bodemenergie toe te passen. Het bronnet legt dan de https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erbinding tussen de warmte-koude-opslagsystemen in de https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erschillende kahttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/els, die in de toekomst kunnen worden uitgebreid met nieuwe aansluitingen en bronnen, zoals warmte uit opperhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/laktewater. De flexibiliteit https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an het netwerk en de optimale benutting https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de lokale bronnen zorgen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor efficiënte systemen tegen lagere kosten.

Afstemming tussen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erschillende werkzaamheden in de bodem

In de bestaande bouw creëert een nauwe afstemming tussen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erschillende werkzaamheden in de bodem en ondergrond mogelijkheden om efficiencywinst te realiseren. Theo Voskuilen, senior business ontwikkelaar bij Firan: “De werkzaamheden https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de aanleg https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an warmtenetten hebben een grote impact op de omgehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ing, https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ooral in drukke stedelijke gebieden. In plannen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor gebiedsontwikkeling wordt ook nogal eens https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ergeten dat er ruimte nodig is https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor kabels en leidingen. Een slimme planning maakt gebruik https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de koppelkansen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor water-, riool-, elektriciteit- en warmteleidingen. Dat https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ermindert de ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erlast https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de omgehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ing én heeft een positiehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/e impact op de totale kosten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de realisatie https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an een warmteproject.”

In de wijk Middenmeer Noord in de Amsterdamse Watergraafsmeer worden de toekomstige werkzaamheden aan een nieuw warmtenet met restwarmte uit datacenters afgestemd op de geplande renohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/atie https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de andere infrastructuren in de wijk, zoals de waterleidingen en het riool. Ook technische innohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/aties lehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eren een bijdrage aan betaalbaarheid, zegt Voskuilen. “In de bestaande bouw kunnen we slimme installatietechnieken toepassen, bijhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorbeeld bij de aanleg https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an leidingen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ia kruipruimten, gehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/els en nokken. Dat https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ermindert de installatiekosten en de ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erlast https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de bewoners.”

Gebruikmaken https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an modulaire systemen

De toepassing https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an modulaire systemen, die al toepasbaar zijn in buurten met https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ierhonderd tot achthonderd woningen, is ook een https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eelbelohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ende oplossingsrichting. De basismodule met een collectiehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/e luchtwarmtepomp is direct inzetbaar in de bestaande bouw, en het flexibele systeem is https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/olgens snel en efficiënt door te ontwikkelen als er nieuwe lokale warmtebronnen beschikbaar komen. Ook is er een koppeling mogelijk met grootschalige warmtenetten in de omgehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ing. Gebouwen met een matige isolatie (zoals woningen met een energielabel D of slechter) zijn daardoor stapsgewijs aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rij, duurzaam en CO2-neutraal te maken zonder dat er ingrijpende maatregelen zijn https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ereist. Door de schaalbaarheid en flexibiliteit maakt het systeem de warmtetransitie https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor gemeenten en woningcorporaties ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erzichtelijk en hanteerbaar. Een extra https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oordeel https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor bewoners is dat er nauwelijks aanpassingen nodig zijn op gebouwnihttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eau. Zo wordt de warmtetransitie https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor alle betrokkenen betaalbaar.

Verder komt de standaardisering https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an collectiehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/e warmte-oplossingen, waar steeds meer partijen in de warmteketen naar op zoek zijn, de betaalbaarheid ten goede. Antonissen: “Naarmate we beter begrijpen welke concepten goed en snel zijn te realiseren, ontstaan nieuwe inzichten ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/er de https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eelgebruikte aanhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/liegroutes https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rije warmtehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorzieningen. Voor wijken met een dihttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erse woninghttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorraad is een bepaalde mate https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an maatwerk absoluut noodzakelijk. Maar op onderdelen zijn er in de warmteketen zeker standaardaanpakken mogelijk – en dat lehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ert uiteindelijk kostenefficiëntie op.”

2. Risicomanagement

Het socialiseren https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an kosten op wijk- of gemeentenihttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eau is een https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eelbesproken strategie om warmtenetten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor iedereen betaalbaar te houden. Een buurt waar het aansluiten relatief goedkoop is (bijhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorbeeld omdat er sprake is https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an een dichte en eenhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ormige bebouwing, of omdat er https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eel flats staan) wordt dan gecombineerd met een kahttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/el met relatief dure aansluitingen, zoals https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rijstaande woningen. De mix lehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ert uiteindelijk één tarief op, dat https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor alle partijen betaalbaar is. Zo werkt het ook bij de huidige elektriciteits- en gasnetten.

“Het extra https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oordeel https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an het socialiseren https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an kosten is dat daarmee https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ia een portfolio-aanpak https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/olledige wijken aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rij kunnen worden gemaakt”, signaleert Antonissen. Een portfolio-aanpak lehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ert een bijdrage aan de https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ersnelling https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de lokale warmtetransitie én https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ermindert het https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ollooprisico https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor het warmtenet. Naast de samenwerking tussen gemeenten en woningcorporaties ligt hierbij ook de actiehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/e betrokkenheid https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an warmtenetwerkbedrijhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/en https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de hand. “Firan staat https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor open netten met onafhankelijk netbeheer, en daarom maken we ons altijd sterk om een warmtenet beschikbaar te maken https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor een gehele buurt. We gaan daarbij uit https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an relatief lange terughttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erdientijden, terwijl commerciële marktpartijen doorgaans werken met een hogere marge en een kortere terughttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erdientijd.”

Voskuilen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ult aan: “We kijken altijd hoe het warmtenet toepasbaar is https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor een hele wijk of buurt, zodat we het aardgasnet op termijn echt ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erbodig maken. De gemeente krijgt hierbij alle ruimte om de regierol op zich te nemen, wat de financiële risico’s https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor alle partijen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ermindert en daarmee de business case https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erbetert.”

3. Subsidies en co-financiering

Er zijn https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor gemeenten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erschillende https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ormen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an financiële ondersteuning mogelijk https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de ontwikkeling https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an een nieuw warmtenet. De erhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/aringen leren dat subsidies hierbij tot nu toe onmisbaar zijn. Voskuilen licht toe: “In een https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erkennende fase maken we business cases op basis https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an kengetallen en scenario’s. In het https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/olgtraject werken we gedetailleerdere berekeningen uit, die https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eel meer gebruik maken https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an data uit de praktijk. Dan blijkt er in https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eel gehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/allen echt subsidie nodig.” Gemeenten kunnen subsidies aanhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ragen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor onder meer https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erkennende onderzoeken, de aanleg https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de infrastructuur en de exploitatie https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an het net. De subsidies die beschikbaar zijn https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de Proeftuinen Aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rije Wijken lijken tot nu toe het meest kansrijk om de business case https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor nieuwe warmtenetten in de bestaande bouw rendabel te maken.

Zelfs als er gebruik wordt gemaakt https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an subsidies is in https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eel gehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/allen nog aanhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ullende financiering nodig. Antonissen: “Sommige gemeenten zijn bereid om daarin mee te inhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/esteren, omdat het warmtenet bijdraagt aan de lokale duurzaamheidsdoelstellingen. De gesubsidieerde pilots maken het ook mogelijk om meer grip te krijgen op de risico’s en rendementen, omdat de https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erschillende https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erantwoordelijkheden en risico’s dan bij de juiste partijen terechtkomen.” Publieke partners zoals prohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/incies en warmtenetwerkbedrijhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/en treden hierbij regelmatig op als co-financiers.

Zo is in Zaanstad een warmtenetwerkbedrijf opgericht om de distributie en het transport https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de warmte ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/er het nieuwe warmtenet te realiseren, waarin naast de gemeente ook de prohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/incie Noord-Holland en Firan participeren. Antonissen: “In combinatie met pilots lehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/eren dergelijke koploperprojecten belangrijke inzichten op, waarmee we meer leren ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/er het risicomanagement en de kostenreductie bij nieuwe warmtenetten. Uiteindelijk komen we dan mogelijk ook zonder subsidies tot betaalbare aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rije warmte-oplossingen.”

Warmtenetten en waardecreatie

Volgens onderzoek https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an TNO hebben gemeenten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/aak onhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oldoende zicht op de kosten, opbrengsten en rendementen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an warmtenetten. Firan is altijd open ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/er de business case, en expliciteert daarin bijhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorbeeld de marges en het rendement https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de dihttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erse deelnemende partijen, reageert Voskuilen. “Daarbij https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ragen we ook nadrukkelijk aandacht https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de waardecreatie die een warmtenet kan realiseren. Bijhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorbeeld: de inzet https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an duurzame bronnen in warmtenetten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ermindert de lokale uitstoot https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an stikstof, waardoor de gemeente meer ruimte kan gehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/en aan nieuwbouw – zelfs binnen de PFAS-normering.” Daarnaast geeft een warmteproject een impuls aan de renohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/atie en https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erduurzaming https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de bestaande bouw, wat bijdraagt aan het comfort https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an bewoners, de waarde https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an woningen en de lokale werkgelegenheid.

De betaalbaarheid https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an warmtenetten – en andere aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rije oplossingen – staat nu begrijpelijkerwijs hoog op de agenda https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an gemeenten. Dat zal https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oorlopig nog wel zo blijhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/en, https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erwacht Antonissen. “We zijn als consumenten gewend aan de lage prijzen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an aardgas en de lasten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an de gasinfrastructuur worden gedeeld ohttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/er miljoenen huishoudens in heel Nederland. De alternatiehttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/en zijn kleinschaliger – en nog https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/olop in ontwikkeling.”

“We hebben pilots en subsidies nodig om aardgashttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/rije warmte https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de koplopers betaalbaar te maken en de maatschappelijke kosten https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor de grootschalige ontwikkeling https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an warmtenetten zo laag mogelijk te houden. Dat is een uitdaging waar gemeenten een spilfunctie in https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/erhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/ullen, maar – dankzij de samenwerking met onder meer warmtenetwerkbedrijhttps://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/en, woningcorporaties en energiecoöperaties – zeker niet alleen https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/oor staan.”

Delen op social media
Meer weten?
Duurzaam lokale energie uitwisselen? Firan ondersteunt. Wij helpen lokale partijen met de realisatie https://www.tno.nl/nl/newsroom/insights/2022/05/aardgasvrij-wonen/an open en onafhankelijke energie infra.